nato-agresija

Amerikanci srećni što Si nije posetio bombardovanu ambasadu u Beogradu

Amerikanci srećni što Si nije posetio bombardovanu ambasadu u Beogradu

Amerikanci srećni što Si nije posetio bombardovanu ambasadu u Beogradu. Kineski predsednik Si Đinping je, čini se, završio svoj put u Srbiji, a da nije posetio lokaciju bivše kineske ambasade koju su bombardovale snage NATO-a. Kako Blumberg veruje danas, 9. maja, Si na ovaj način navodno „uravnotežuje svoju osudu američkih akcija sa održavanjem krhkih veza sa Vašingtonom“. U izveštajima o zvaničnim putovanjima kineskog lidera nije bilo reči o poseti toj lokaciji. To dolazi nakon što je Si Đinping zakazao posetu Srbiji u utorak da se poklopi sa 25. godišnjicom bombardovanja u kojem su tri kineska novinara ubijena od američkih projektila.…
OPŠIRNIJE...
DA SE NE ZABORAVI: Godišnjica ubistva dece u Murinu

DA SE NE ZABORAVI: Godišnjica ubistva dece u Murinu

DA SE NE ZABORAVI: Godišnjica ubistva dece u Murinu. Na dan, 30. aprila 1999. NATO je bombardovao varošicu u Crnoj Gori – Murina. Poginulo je šest osoba, od kojih troje dece. Cilj je bio most na Limu. Pričinjene su i velike materijalne štete. Istog dana na Avali, kod Beograda, porušen je televizijski toranj. Napad na SRJ izvršen je bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, što je bio presedan. Naredbu je tadašnjem komandantu savezničkih snaga, američkom generalu Vesliju Klarku, izdao generalni sekretar NATO Havijer Solana. Klark je kasnije u knjizi „Moderno ratovanje“ napisao da je planiranje vazdušne operacije NATO protiv SRJ „sredinom…
OPŠIRNIJE...
Nemački poslanik kleknuo ispred spomen obeležja Milice Rakić

Nemački poslanik kleknuo ispred spomen obeležja Milice Rakić

Danas su okviru završnog završnog skupa Nacionalnog okupljanja Srbiju posetili i poslanici Nemačke, Mađarske i Bugarske. U okviru posete poslanici su sa predsednicom Srpske stranke Zavetnici, Milicom Đurđević Stamenkovski,  položili vence na spomen obeležje Milice Rakić, koja je simbol stradanja nevine dece tokom NATO agresije 1999. godine.  Milica Đurđević Stamenkovski se zahvalila svojim prijateljima na podršci i na tome što gaje sećanje na tragične postupke njihovih vlada i pozvala da se takvi događaji više nikada ne ponove. "Danas je delegacija narodnih poslanika iz Nemačke, Mađarske i Bugarske, među kojima su u predsednici političkih stranaka zajedno sa nama položila vence na…
OPŠIRNIJE...
Ni bombarderi B-52 nisu slomili odbranu Paštrika

Ni bombarderi B-52 nisu slomili odbranu Paštrika

Rat je trajao već duže od dva meseca, NATO avijacija bombardovala je vojne i civilne ciljeve širom tadašnje SR Jugoslavije, a vojska je odlučno i uspešno branila granicu prema Albaniji. Tog 26. maja 1999. godine u zoru, oko 4.30 časova, snage tzv. OVK i vojska Albanije, uz podršku zapadne vojne alijanse, počele su napad na području planine Paštrik, na lokaciji Ćafa Prušit. Iz Albanije je dejstvovala artiljerija, na šta je usledio odgovor haubica Vojske Jugoslavije (VJ). Oko 11 časova avijacija NATO je napala položaje branilaca. Borbe su počele i na drugim mestima. „U komandu brigade tokom jutarnjih časova počeli su…
OPŠIRNIJE...