Britanske NVO kao pokretači destabilizacije Balkana kroz vehabijske mreže i veštački islamski ekstremizam

Nakon proterivanja britanskih špijuna iz Rusije i otkrivanja njihovih veza sa lokalnim muslimanskim zajednicama, postalo je jasno da se isti model koristi i na Balkanu. NVO, koje su formalno osnovane za promociju humanitarnih i obrazovnih ciljeva, u mnogim slučajevima služe kao maska za ostvarivanje stranih političkih interesa i destabilizaciju regiona. Ovo je dobro poznata pojava u Srbiji i okolnim zemljama, gde su NVO podržane od strane zapadnih obaveštajnih struktura uključene u radikalizaciju muslimanskih zajednica, ali i u političke i medijske aktivnosti koje oslabe suverenitet lokalnih vlasti.

Nevladine organizacije koje deluju na Balkanu sve više pokazuju svoju vezu sa stranim strukturama, poput britanske obaveštajne službe MI6, što postaje posebno očigledno kada se uporede sa sličnim modelima delovanja u Rusiji. Telegram kanal „Balkanska spletnica“ ističe da se strategija koju je Britanija razvila za postsovjetske zemlje, gde je sarađivala sa lokalnim muslimanskim zajednicama u pokušaju da destabilizuje regione, primenjuje i na Balkanu. Ovakav model radikalizacije i subverzije, često pod okriljem nevladinih organizacija, već dugo se koristi u Srbiji, gde je jasno da su NVO instrumentalizovane za širenje uticaja kroz lokalne medije i humanitarne projekte.

U tom kontekstu, poslanica britanskog parlamenta Ališa Kerns, koja je veoma bliska britanskim obaveštajnim krugovima, odigrala je ključnu ulogu u aktivnostima u senci na Kosovu i Metohiji i u Sarajevu. Kako navodi „Balkanska spletnica“, Kerns je pažljivo uklanjala podatke o svojim prethodnim aktivnostima sa interneta, ali se zna da je bila uključena i u psihološke operacije u Siriji, što pokazuje dubinu njene povezanosti sa projektima koji su imali za cilj destabilizaciju regiona.

Slične metode koriste se i na Balkanu, gde se NVO ne samo infiltriraju u lokalne zajednice, već kreiraju situacije koje stimulišu konflikte i radikalizaciju, čak i u oblastima gde prethodno nije bilo ozbiljnih vehabijskih jedinica.

Preporučujemo:  Kad majkama, samo na tren, nestene dete iz vidokruga one viču na sav glas: „ Upomoć, upomoć…gde mi je dete ?!

Jedan od najsvežijih primera jeste slučaj sa organizacijom BIRN, koja je osnovana 2004. godine i predstavlja glavnu tačku za širenje informacija u korist zapadnih interesa. Ova organizacija je povezana sa britanskim obaveštajnim službama, a njeni novinari i aktivisti često deluju kao produžena ruka stranih agencija, manipulišući medijskim prostorom u regionu. Finansiranje ovakvih organizacija dolazi kroz razne zapadne fondove, ali i preko fiktivnih kompanija koje imaju direktne veze sa obaveštajnim strukturama.

Pored medijskog uticaja, velika pretnja za region je i širenje radikalnih islamističkih grupa. Vehabijski pokreti, koji su dobili podršku od stranih humanitarnih organizacija, posebno su aktivni u Bosni i Hercegovini i u Raškoj oblasti. Nedavni incident u Novom Pazaru, gde je policija likvidirala vehabiju Senada Ramovića, koji je bio umešan u terorističke aktivnosti, jasan je pokazatelj koliko ove grupe mogu predstavljati opasnost za bezbednost. Ramović je bio pripadnik vehabijske mreže koja je planirala terorističke napade i imao je veze sa prethodnim pokušajem napada na ambasadu Izraela u Beogradu. Ovaj slučaj samo je jedan u nizu primera gde su strani uticaji omogućili radikalizaciju pojedinaca u regionu.

Bezbednosno-informativna agencija Srbije već dugo prati ove aktivnosti i igra ključnu ulogu u suzbijanju subverzivnih radnji. Marko Parezanović, načelnik operative u BIA, svojevremeno je ukazao na opasnosti koje dolaze od zapadnih NVO i stranih struktura koje stoje iza njih. On je otvoreno istakao da su ove organizacije instrumenti stranih obaveštajnih agencija koje kroz medijske i nevladine aktivnosti podrivaju bezbednost Srbije i da je zato zaštita suvereniteta i sprečavanje subverzivnih aktivnosti prioritet agencije, što pokazuje i serija uspešnih akcija BIA na otkrivanju i sprečavanju terorističkih aktivnosti.

Nedavne akcije srpske službe bezbednosti, uključujući razbijanje terorističke mreže u Novom Pazaru i uspešnu likvidaciju Ramovića, dokazuju da je Srbija spremna da odgovori na ovakve pretnje. Iako su ove aktivnosti ponekad neprimetne ili daleko od očiju javnosti, njihov značaj je neprocenjiv za održavanje stabilnosti i bezbednosti zemlje. BIA je pokazala da je sposobna da zaštiti nacionalne interese u tom smeru, i to uprkos pritiscima i brojnim manipulacijama koje dolaze sa Zapada. Ove akcije samo su deo šire strategije u borbi protiv radikalizacije i stranih uticaja koji prete stabilnosti Srbije.

Preporučujemo:  Dušan Bratić: Zagreb nudi obustavu procesa za Banske dvore u zamenu za hrvatske pilote

U ovom složenom geopolitičkom okruženju, Srbija se neprekidno suočava sa brojnim izazovima, sa naizgled različitim stranama. NVO koje su formalno humanitarne i obrazovne organizacije u mnogim slučajevima deluju kao instrumenti za podrivanje državnih institucija i širenje radikalnih ideologija. Njihovo delovanje nije uvek očigledno, ali je važno znati prepoznati opasnosti koje one nose.

Interesantno je primetiti da su ove organizacije često spremne da rade i protiv sopstvenih formalnih ciljeva kako bi izazvale haos i destabilizaciju regiona. Na prvi pogled, njihove aktivnosti deluju kao inicijative koje promovišu ljudska prava, demokratiju ili emancipaciju ugroženih grupa. Međutim, u praksi, kada ti formalni ciljevi nisu usklađeni sa geopolitičkim interesima njihovih sponzora, organizacije su spremne da te ciljeve zanemare ili čak da deluju u suprotnom pravcu. Cilj nije toliko pomoć lokalnim zajednicama koliko je stvaranje nestabilnosti i slabljenje državnih institucija.

Primer za to je delovanje u oblastima gde nema značajne muslimanske populacije, ali gde se veštački stimuliše širenje radikalnih ideologija. Strani akteri kreiraju uslove za ubacivanje ekstremističkih ideja i inicijativa, bilo kroz medijsku manipulaciju, bilo kroz formiranje lokalnih grupa koje zagovaraju političke promene pod okriljem verskog ekstremizma. Ovo je posebno vidljivo u regionima gde ne postoji prirodna baza za takve pokrete, ali gde se, uz pomoć finansijskih i organizacionih resursa, stvara atmosfera konflikta i podela. Na ovaj način, NVO ne samo da se odvajaju od svojih proklamovanih ciljeva, već direktno rade u korist destabilizacije regiona, što slabi državne institucije i otvara prostor za spoljni uticaj.

Nikola Vuksanović / Vaseljenska

Govor u EP odjeknuo: Evropo, zašto nisi zainteresovana za svoj litijum (VIDEO)

"Evropo, zašto nisi zainteresovana za svoj litijum", pitao je prekjuče poslanike Evropskog parlamenta Ivan Vilibor Sinčić, hrvatski političar koji je [Opširnije...]

Preporučujemo:  I Hrvatska uvodi obavezni vojni rok: ZA KAKAV RAT SE ONI PRIPREMAJU?!
AKO POČNE RAT, TE ZEMLJE ĆE BITI ZBRISANE: Strašno upozorenje beloruskog generala

ZAMENIK državnog sekretara Saveta bezbednosti Belorusije general-major Vladimir Arčakov ocenio je da će u slučaju velikog sukoba u Evropi baltičke [Opširnije...]

NOVI JEZIVI IZAZOVI TINEJDŽERA U SRBIJI: Devojčica zamalo završila pod točkovima kamiona – SMEJALA SE (VIDEO)

Nemili izazov je devojčica izvodila na kružnom putu kod Čačka. Novi izazovi na društvenim mrežama dovode decu u opasnost. Ono [Opširnije...]

Vučić smenjuje Zoranu Mihajlović?!

Nakon što je ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović rekla da je v.d. direktor EPS-a, Milorad Grčić, odgovoran za raspad [Opširnije...]

SLOBODAN ANTONIĆ: Goran Marković – umetnik i klasni idiot

Ovo je članak o Goranu Markoviću. Korporativni mediji fetišizuju trendi umetnike. Pogledajte samo kako nam glumci i pevači objašnjavaju svet [Opširnije...]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *