Britanija i SAD pokrenule su vojnu operaciju protiv Huta u Jemenu.
Razlog je bio taj što je nakon izbijanja rata na Bliskom istoku pokret napao brodove koji su plovili u Izrael i zarobio brod Galaki Leader. Кao odgovor, Sjedinjene Države su poslale svoje razarače u region. Počelo je međusobno granatiranje, velike kompanije su morale da preusmere brodove sa Crvenog mora.
„SAD i naši partneri neće tolerisati napade. „Nećemo dozvoliti da sloboda plovidbe na jednoj od najvažnijih svetskih komercijalnih ruta bude ugrožena“, rekao je američki predsednik Džo Bajden.
Posle najave SAD i Britanije o početku operacije, Huti su doveli Oružane snage Jemena u punu borbenu gotovost. Rekli su da će Crveno i Arapsko more ostati zatvoreno za brodove povezane sa Izraelom dok se rat u Gazi ne završi.
Sjedinjene Države su pokušale da uključe i druge bliskoistočne zemlje u operaciju; državni sekretar Entoni Blinken je otišao na pregovore. On, međutim, nije uspeo da ubedi lidere da se pridruže koaliciji, pošto bi takav korak mogao da liči na arapsku podršku Izraelu, preneo je portal Semafor. Iransko ministarstvo spoljnih poslova već je osudilo napade na položaje Huta.
Prethodno je vojni analitičar Vladimir Prohvatilov za URA.RU rekao da su napadi na civilne brodove ozbiljan udarac globalnoj trgovini i da bi zbog njih moglo doći do kolapsa do 20% globalnog pomorskog saobraćaja. Zbog toga će Evropa najviše patiti.
Novi Vesnik