Branku Tuniću Albancu, srpskom državljaninu koji ima i hrvatsko državljanstvo, optuženom za ratne zločine u zagrebačkom logoru Rakitje septembra 1991. godine, ipak će se suditi u odsustvu u Posebnom odeljenju za ratne zločine Višeg suda u Beogradu.
Iako je ranije Sudsko veće Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu odbilo je da sudi u odsustvu hrvatskom državljaninu Branku Tuniću Albancu, optuženom za ratni zločin nad srpskim zarobljenicima u zagrebačkom logoru Rakitje septembra 1992. godine, Apelacioni sud je preinačio odluku.
Naime, Apelacioni sud je odluku sudija Mirjane Ilić, Dejana Terzića i Zorane Trajković i odredi da se optuženom Branku Tuniću za ubistvo i zlostavljanje 14 golobradih vojnika JNA 1991. godine u logoru Rakitje u Zagrebu sudi u odsustvu.
Tim povodom oglasio se i advokat Dušan Bratić, zastupnik porodice Marka Utržana (20) zarobljenog vojnika JNA koji je nakon mučenja u logoru u podrumu zgrade upucan u glavu.
Bratić je naveo da iako je društvo propalo još uvek nije sve propalo i to dokazuje odluka Apelacionog suda, a njegovu izjavu prenosimo u potpunosti:
„Nije sve propalo, iako je propalo sve“ – u ovom društvu.
Izgleda još ima ljudi među sudijama. Izgleda da psihologija podaničke duše i oportunizam nisu pokosili sve. Ima sudija koje poseduju unutrašnje moralno zakonodavstvo. Кoje u svojoj sopstvenoj osobi poštuju moralnog čoveka. Кoje se nisu odrekle sopstvenog dostojanstva i samopoštovanja.
Njihovi zaključci u ovoj odluci su saglasni s dostojanstvom čovečnosti u njihovoj ličnosti. Njihova imena treba narodu javno objaviti, jer, tu prebiva nada, i to ćemo i učiniti.
Nada da će „Pravda održati zemlju i gradove“. Pravda koja služi da koliko toliko “ previje melem na ranu“, da pruži “ utehu“, da bude civilizovana protivteža izvršenom zločinu jer će se samo tako izbeći „uzimanje pravde u svoje ruke“. Samo tako će se duhovi žrtava i duše preživelih umiriti i među ljudima i narodima opstati mir.
Nema Pravde dok obe strane ne budu stavljene u isto „zlo“. Inače, komandir čete koja je obezbeđivala objekat i ratne zarobljenike u Centru za obuku MUP – a Hrvatske „Rakitje“ u Zagrebu u vreme izvršenja ovih zločina, ujedno i pretpostavljeni starešina ovom okrivljenom, bio je Tomislav Medved, sadašnji ministar u Vladi Hrvatske. U „Rakitje“ se u ZNG javio 1990. godine kao dobrovoljac i spiralno napredovao do komandanta 1. Gardijske brigade – tzv. Tigrovi.“
Podsećamo da je Vaseljenska više puta pisala o sudiji Mirjani Ilić koja već godinama opstruiše slučajeve u kojima se sudi za ratne zločine počinjene nad Srbima, o čemu možete čitati OVDE
SVE NAJNOVIJE VESTI NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS NA FEJSBUKU I TVITERU
BONUS VIDEO: