Optužnica koju je Tužilaštvo BiH podiglo pre neki dan, a Sud BiH potom potvrdio u vezi sa slučajem „Dobrovoljačka ulica” – sem postojanja plana muslimanskog rukovodstva o napadu na kolonu JNA, koja se u skladu s dogovorom mirno povlačila iz Sarajeva – tadašnje muslimanske vođe tereti i za zločine i iživljavanje nad zarobljenicima.
Oni koji nisu stradali u napadu na kolonu koji se desio u maju 1992. godine, zarobljeni su, a potom mučeni, navodi se u optužnici koju je Tužilaštvo BiH podiglo protiv Ejupa Ganića, tadašnjeg člana Predsedništva RBiH, i još devetorice optuženih.
U optužnici se navodi da su pripadnici JNA koji nisu ubijeni razoružani, zarobljeni i mlaćeni kundakom puške, šakama, nogama, opasačem zamotanim oko ruke po celom telu, a naročito po glavi, leđima i bubrezima. Izbijani su im zubi i padali su u nesvest, detalji su iz tužilačke dokumentacije koja tereti pripadnike Teritorijalne odbrane (TO) RBiH, MUP-a RBiH i službi bezbednosti.
Ganića terete da je postupao suprotno odluci Predsedništva BiH od 27. aprila 1992. i dogovoru od 3. maja te godine, koji se odnose na mirnu evakuaciju vojnika i civila zaposlenih u bivšoj JNA.
„U više navrata protivio se dogovoru o mirnoj evakuaciji kolone JNA, da bi koristeći autoritet i uticaj koji je imao na rukovodni kadar Štaba TO RBiH, iako je znao da nije bio ovlašćen da menja odluke, podstrekavao rukovodni kadar TO RBiH da naredi pripadnicima da napadom preseku i zaustave kolonu JNA”, navodi se u optužnici.
Ganić je, dodaje se, saopštio mirovnim snagama UN i rukovodećim starešinama Štaba TO RBiH da dogovor o mirnoj evakuaciji ne važi, iako je znao da može da dođe do ubistava, ranjavanja i nečovečnog postupanja prema licima iz kolone. „Potom dolazi do napada, a oni koji su preživeli su brutalno mučeni, udarani po glavi, leđima i bubrezima. Odnos prema svim zarobljenim pripadnicima JNA bio je ponižavajući. Neke od njih su terali da se skinu u donji veš, a potom su im nanošeni snažni telesni i duševni bolovi i patnja. Potom su zarobljeni pripadnici JNA organizovano sprovedeni do zgrade DTV ’Partizan’, gde su fizički i psihički zlostavljani”, navodi se u optužnici. Prilikom napada na kolonu JNA ubijeno je osam osoba, a 24 su ranjene.
Nakon višegodišnjeg istraživanja, Međunarodna ekspertska komisija za stradanje Srba u Sarajevu ustanovila je da je u tom gradu stradalo 3.000 srpskih civila i zaključila kako oružani sukob u gradu, u kojem je bilo 211 logora, nije počeo vojnim operacijama, već nizom atentata koje su počinili kriminalci koje je uposlio i naoružao SDA Alije Izetbegovića.
Međunarodni eksperti su u izveštaju objavljenom minule godine naveli da su unutrašnju blokadu postavile „Zelene beretke” početkom maja i da je tada postalo nemoguće napustiti grad.
„Krivična dela postala su široko rasprostranjena tokom aprila i maja, počev od ubistava srpskih policajaca i vojnika JNA”, naveli su međunarodni stručnjaci, koji su podsetili na „Direktivu za zaštitu suvereniteta i nezavisnosti RBiH” od 12. aprila 1992.
„U njoj je SDS, kao legitimna stranka, označen kao neprijatelj i trupe su usmerene da napadnu JNA i regione sa Srbima. Vojno i politički, ’direktiva’ nije bila ništa drugo do objava rata SFRJ i njenoj saveznoj instituciji JNA, kao i srpskom narodu u BiH”, konstatovali su eksperti.
Mladen Kremenović / Politika
SVE NAJNOVIJE VESTI NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS NA FEJSBUKU I TVITERU
BONUS VIDEO: