Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici set izbornih zakona koji bi, kako je ranije dogovoreno na međustranačkom dijalogu, trebalo da budu usvojeni i primenjeni pre izbora 3. aprila 2022. godine.
Vlada je usvojila Predlog zakona o izboru predsednika Republike, Predlog zakona o izboru narodnih poslanika i Predlog zakona o lokalnim izborima koji, kako je navedeno u saopštenju, imaju za cilj unapredjenje uslova za sprovodjenje izbora na republičkom i lokalnom nivou.
„Predlozima zakona se ne menjaju suštinski aspekti izbora za narodne poslanike, izbora za predsednika i odbornike skupština jedinica lokalne samouprave i zadržavaju se dosadašnja zakonska rešenja koja se mogu i smatrati osnovnim postulatima izbornog procesa u Srbiji“, saopštila je Vlada.
Dodaje se da novi zakoni donose značajne novine u pogledu zaštite prava u izbornim postupcima i lakšeg kandidovanja političkih stranaka nacionalnih manjina, kao i u pogledu organizacije i transparentnosti rada organa za sprovođenje izbora.
Predložena rešenja nastala su, s jedne strane, kao rezultat paralelnih medjustranačkih dijaloga o izbornim uslovima, a primenjene su preporuke Кancelarija za demokratske institucije i ljudska prava Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (ODIHR) o praćenju izbornih postupaka u Srbiji, dodaje se u saopštenju.
Vlada je usvojila i Predlog zakona o finansiranju političkih aktivnosti kojim se, kako su naveli, „obezbeđuje transparentno praćenje troškova tokom i po završetku izbornog procesa“.
Predloženim rešenjem uvodi se obaveza direktora Poreske uprave da u godišnji ili vanredni plan poreske kontrole obavezno uvrsti finansijere političkih stranaka, a novina je i da se politički subjekti mogu zaduživati isključivo kod banaka i drugih finansijskih organizacija kojima je to osnovna delatnost.
„Na taj način politički subjekti se obavezuju da se zadužuju isključivo pod redovnim i zakonom propisanim uslovima i tako se sprečava mogućnost zaduživanja kod fizičkih i pravnih lica, koja bi davanjem pozajmice mogla da ostvare uticaj na političke subjekte, a utvrdjena je i maksimalna visina kredita i zajma do koje se svi politički subjekti mogu zaduživati“, saopšteno je iz Vlade.
Kako je istaknuto, norma koja osigurava transparentnije praćenje troškova izborne kampanje je, da se politički subjekti obavežu da u toku izborne kampanje Agenciji podnose preliminarne izveštaje o troškovima kao i konačni izveštaj o troškovima izborne kampanje.
U saopštenju je navedeno da su usvojene i dopune Zakona o vanparničnom postupku, koje se odnose na izborno pravo osoba delimično lišenih poslovne sposobosti, koje će ubuduće moći da biraju narodne poslanike i da budu birane za narodnog poslanika ako sud nije utvrdio nesposobnost vršenja izbornog prava.
Na današnjoj sednici usvojen je Predlog zakona o izmeni Zakona o sprečavanju korupcije koji je nastao kao rezultat Medjustranačkog dijaloga u Skupštini Srbije i odnosi se na obaveze koje javni funkcioneri imaju kada je reč o članstvu i funkcijama u političkom subjektu i sprečavanju korupcije.
Predložena rešenja bitno utiču na stvaranje klime poverenja u predstojećoj izbornoj kampanji, i dalje usklađivanje sa standardima Evropske unije.
Vlada Srbije usvojila je zaključak o visini naknade za PCR i antigensko testiranje na prisustvo virusa kovid na lični zahtev, kojim je cena testiranja u javnim zdravstvenim ustanovama sa 9.000 smanjena na 6.000 dinara, a cena antigenskog testa sa 3.500 na 1.800 dinara, navedeno je u saopštenju.