ugalj

U Kragujevcu nema uglja

U Kragujevcu nema uglja

Ako predstojeća zima bude duga i hladna, Kragujevčani će je dobro upamtiti. Ko ne bude hteo da se smrzava moraće debelo da plati, ako uopšte bude mogao da nabavi potreban ogrevni materijal, čija je nestašica vidljiva na stovarištima. Uglja gotovo i da nema u prodaji, a cene drveta i peleta su već dostigle istorijski maksimum. Uglja iz „Kolubare”, „Kostolca” i Vreoca nema jer je država sve količine usmerila u proizvodnju električne energije, kažu nam u preduzeću „Slava trans”, napominjući da u ovom trenutku niko ne treba da razmišlja o ruskom ili ukrajinskom uglju, koji se mogao nabaviti prošlih godina. Na…
OPŠIRNIJE...
Cene ogreva – da se čovek „smrzne”

Cene ogreva – da se čovek „smrzne”

Zima još nije kao treba „iskočila” iz čizama, šporeti i peći na drva još „pucketaju”, a mnogi se već spremaju za nabavku ogreva. Za razliku od prošle godine cene su već porasle, a očekuje se i da u narednom periodu neće mirovati, pa čak pojedinci pričaju da bi krajem godine kubni metar drva mogao da košta i 12.000 dinara. – Prošle godine sam metar, odnosno kubik bukovine, isečene, iscepane i dovezene pred vrata plaćala 6.800 dinara, a ovih dana sam zvala stovarišta i kažu mi da se cena ove vrste drveta kreće od 8.000, preko 8.500 do 9.000 dinara. Kako…
OPŠIRNIJE...
KAKO SPREMITI OGREV ZA ZIMU: Stovarišta prazna, pelet sve teže naći, a uglja nema

KAKO SPREMITI OGREV ZA ZIMU: Stovarišta prazna, pelet sve teže naći, a uglja nema

Ko je hteo na vreme da nabavi ugalj ili pelet i da ne čeka zimu, sada će to teško učiniti. Stovarišta su skoro prazna. Na jednom stovarištu u Zemunu trenutno oko dve i po tone uglja. Iako je, kako kažu vlasnici stovarišta, sada pravo vreme da se domaćini obezbede za grejnu sezonu, ovo bi teško bilo dovoljno za jedno domaćinstvo. "Sada je pravo vreme za kupovinu uglja, vi uzmete ugalj, ubacite ga u ostavu, imate faktički mirnu jesen i mirnu zimu. Međutim, situacija je takva da uglja nema. Velika je potražnja, totalni poremećaj je na tržištu", kaže Smilja Čubrović, vlasnik…
OPŠIRNIJE...
Za EPS jeftinije da kupuje ugalj nego struju

Za EPS jeftinije da kupuje ugalj nego struju

Nedavno je potpisan ugovora o saradnji predstavnika rudnika uglja „Pljevlja” i „Elektroprivrede Srbije” koji podrazumeva isporuku našoj zemlji oko 500 tona uglja dnevno, a tokom ove kalendarske godine načelno je dogovoreno da se isporuči oko 300.000 tona. Koliko će nam te nove količine dobro doći da smanjimo uvoz skupe struje, budući da iz domaće proizvodnje ne možemo da pokrijemo potrebe za električnom energijom. Upitan koliko je u ovom času isplativije kupovati ugalj a ne struju, mr Željko Marković, konsultant u „Diloitu” i jedan do bivših direktora EPS-a, kaže za „Politiku” da se pri sadašnjim cenama struje koje su izrazito visoke,…
OPŠIRNIJE...
Kosmet izvozi ugalj, a ima nestašicu struje

Kosmet izvozi ugalj, a ima nestašicu struje

Kosovo je izgubilo bitku oko električne energije još pre 20 godina kada je propuštena mogućnost za izgradnju novih proizvodnih kapaciteta, takođe, i zbog politizacije cele situacije i prisustva jakog lobija za prodaju struje, izjavio je za Kosovo onlajn ekonomski analitičar Safet Grdžaljiu. Grdžaljiu objašnjava da je „Kosovo najbogatija država zalihama uglja i čudno je da izvozi ugalj, a uvozi struju”. „Kako je moguće da se Kosovo zaštiti od dioksid-karbonata ako u Srbiji ima 6.000 megavata proizvodnje struje na ugalj, u Crnoj Gori 280 megavata i u Prilepu u Makedoniji 670 megavata. Znači, Kosovo sada mora da uništi svoju ekonomiju da…
OPŠIRNIJE...