Nedavni incident sa Željkom Mitrovićem, koji je postavio video snimak na kome ispaljuje školsku minu, izazvao je burne reakcije u javnosti.
Dok su pojedinci na društvenim mrežama zahtevali da se Mitrović kazni, mnogi nisu prepoznali da je reč o školskoj mini koja ne eksplodira, već izaziva kontrolisanu pirotehničku eksploziju na cilju. Ova situacija je izazvala lavinu kritika na račun pojedinih pravosudnih predstavnika – kako to još nisu reagovali, gde je prednjačio tužilac Predrag Milovanović.
Neozbiljnost u pravosudnom sistemu
Predrag Milovanović je bio među onima koji su se upecali na ovu farsu. Prema izveštaju iz „Danasa“, Milovanović je zatražio procesuiranje Mitrovića zbog navodnog ispaljivanja granata, očigledno ne razlikujući školsku minu od pravog oružja. Ovaj zahtev je postao predmet ismevanja na društvenim mrežama, gde su čak i obični tviteraši uspeli da prepoznaju da je reč o školskoj mini, a ne o pravim granatama. Izgleda da je tužilac Milovanović, koji bi trebalo da ima osnovno znanje o razlikovanju običnih sredstava od pravog oružja, potpuno podbacio u ovoj situaciji.
Šta je školska mina?
Školska mina je vojni uređaj koji se koristi za obuku i trening. Ove mine su dizajnirane tako da ne eksplodiraju, već simuliraju pravu eksploziju na kontrolisan način. Na cilju izazivaju pirotehničku eksploziju koja služi kao vizuelni i auditivni signal, ali ne nosi stvarnu opasnost od detonacije kao prave mine. Ova vrsta uređaja se koristi u vojnim vežbama i obukama kako bi se simulirale realne situacije bez stvarnog rizika.
Tužilac koji ne prepoznaje školsku minu
Ovaj incident ukazuje na dublje probleme u srpskom pravosudnom sistemu, posebno u kontekstu kadrova koji se u njemu nalaze. Odgovor na pitanje zašto Milovanović i slični tužioci deluju na ovaj način je za upućene jednostavan. Ovi tužioci se „uzgajaju“ kod Gorana Ilića, jednog od osvedočenih „grobara“ srpskog tužilaštva, u njegovom udruženju.
Goran Ilić je dugo vremena bio na čelu Udruženja koje je, umesto da podiže nivo profesionalnosti i znanja u tužilaštvu, izgleda proizvodilo tužioce koji nisu u stanju da razlikuju školske mine od pravog oružja. Ovo udruženje, koje finansiraju strani donatori i Soroševa fondacija, deluje kao rasadnik nesposobnosti i nekvalifikovanosti u srpskom pravosudnom sistemu. Milovanović je samo jedan od primera tužilaca koji, umesto da doprinose pravdi, postaju predmet sprdnje i javne kritike.
Stvarno ne mogu da shvatim da se dva dana bavite Mitrovićevom školskom minom koju je lansirao u šumu dok se kontrolisana i planirana eksplozija desila na meti… (gornji levi ugao – prelaz sa neba na lišće) pic.twitter.com/N7IRoCpaff
— Sajam Ludaka (@BoraKonj) May 27, 2024
Mnogi su na društvenim mrežama ismevali Milovanovića zbog njegovog nepoznavanja osnovnih razlika između pirotehničkih sredstava i pravog oružja. Komentari su se kretali od sarkastičnih do direktnih kritika, ističući kako je moguće da tužilac koji bi trebao biti stručno osposobljen za svoj posao ne prepoznaje nešto što je čak i običnim građanima jasno.
Da Milovanović nije jedini koji traži bilo koju priliku kako da napadne Više javno tužilaštvo, pa makar ispao i glup, pokazao je i list Danas, no od njih se i ne očekuje previše, pa im se ne može ni zameriti.
Incident sa Željkom Mitrovićem i njegovim školskim minama otkrio je ne samo nekompetentnost određenih tužilaca, već i dublje probleme u srpskom pravosudnom sistemu. Dok se obični građani lako snalaze u razlikovanju pirotehničkih sredstava od pravog oružja, izgleda da neki predstavnici pravde nisu u stanju da naprave tu razliku.
Sofija Marić / Vaseljenska