Predsednik Aleksandar Vučić rekao je obraćajući se javnosti da su danas napadnute sve srpske enklave u Metohiji. Srbija će, kako je rekao, u ponedeljak podneti zahtev za hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN .
„Srbija će u skladu sa Poveljom UN i Poslovnikom u ponedeljak podneti zahtev za održavanje hitne sednice SB UN povodom eskalatornih poteza Prištine, nadam se da će većina glasati za to i da će se sednica održati, a mi nećemo odustati od međunarodno pravnih normi“, rekao je Aleksandar Vučić.
On je dodao da će u ponedeljak i svi predstavnici država članica EU dobiti njegovo pismo, predstavnici institucija EU i predsednici i premijeri svih članica država SB, uključujući i Rusiju i Kinu.
„Njih smo u internim komunikacijama obavestili kolika je naša zabrinutost za stanje na Kosovu i Metohiji. To pismo ću potpisati ja kao predsednik Republike. To je najduže i najteže pismo koje sam potpisao od kada se nalazim na čelu Srbije. U tom pismu ukazujem na sve akte kršenja međunarodno pravnih normi, na deo eskalatornih poteza koje je Priština preduzela u prethodne dve i po godine i na to šta je to što Republika Srbija u skladu sa Poveljom UN i Rezolucijom UN zahteva od tzv. međunarodne zajednice“, istakao je on.
On je istakao da su pripadnici Kurtijeve policije danas upadali u privremene organe u Prištini, Peći, Osojanima. Zatvorili su Dom zdravlja u Osojanima, da maltretiraju ljude i preturaju po stvarima.
„Napadnute su sve srpske enklave na Metohiji, posle odluke da se ukine dinar, i da se do sada najjačim udarcem zapreti progonom Srba“, rekao je on u obraćanju narodu.
Kako je rekao, cilj ovih akcija je čišćenje srpskog življa sa KiM i namerno podvragavanje Srba uslovima nepodnošljivim za život.
„Što se tiče ukidanja dinara, od prvog Briselskog sporazuma do principa koji su potpisani 2015. godine, do kasnijih sporazuma, u svakom od tih akata, najznačajnija norma je pravo republike Srbije da finansira određene aktivnosti, zdravstvo, školstvo stanovništva na KiM. Kurti je samoinicijativno tu odluku doneo sa ciljem etničkog čišćenja srpskog stanovništva sa KiM. Oni to čine svakog dana, ne mogu da se umire i razumeju da je važan dijalog. I mi imamo dijalog jer Kosovo nije međunarodno priznata država. Kurti očekuje podršku sa Zapada, imamo dijalog koji treba da vodi ka normalizaciji odnosa a ne etničkom čišćenju koje imamo“, kazao je predsednik.
On je rekao da ako se pažljivo prati nijansiranje u reakcijama može se videti da je američko saopštenje snažnije od saopštenja EU, i dodao da veruje da će „zapadni partneri“ održati svoju reč i pokušati da se izbore za elementarna prava srpskog stanovništva.
Ističe da Srbi na Kosovu i Metohiji moraju da znaju da će Srbija učniti sve da oni svoja primanja dobiju. Ističe da ukidanje dijaloga nije bila tema dijaloga, te da ni Amerikanci, ni Evropljani nisu učestvovali sa Kurtijem u ovom jednostranom činu Prištine.
Predsednik je izneo precizne podatke koliko država Srbija izdvaja za davanja na Kosovu i Metohiji.
Vučić je poručio svim građanima na KiM da će država Srbija učiniti sve da oni dobiju svoja davanja.
„Jedini način da oni pobede je da ne budu Srbi na KiM, a mi ćemo učiniti sve da oni opstanu“, kaže Vučić.
Pojasnio je da kada Priština traži da njihova centralna banka razgovara sa NBS to znači da oni koriste trikove za priznanje nezavisnosti.
Istakao je da će pronalaziti rešenja kako će narod na KiM dobijati svoja primanja.
Do 12 sati smo uspeli da isplatimo 5 miliona evra na KiM
Srbi na Kosovu i Metohiji moraju da znaju da će država učiniti sve da oni svoja primanja dobiju, poručio je danas predsednik Srbije i rekao da je preko banke Poštanska štedionica do 12 časova isplaćeno pet miliona evra za plate, penzije i socijalna davanja.
„Ljudi su uplašeni, čekaju u redovima da dobiju svoj novac i mi smo već uspeli još malo pa trećinu novca da isplatimo. U ponedeljak nastavljamo sa dostavljanjem novca preko ovlašćenog i licenciranog prevoznika“, rekao je Vučić.
Na KiM imamo zaposleno 31.831 lice, penzionera 29.115, od toga 4.700 penzionera primaju penzije na ruke zbog zdravstvenog stanja, nemogućnosti odlaska u banku i sl, rekao je Vučić i dodao da je broj onih koji primaju plate i penzije 60.946.
Prema njegovim rečima, na KiM ima i 31.586 korisnika socijalnih davanja, te objasnio da im država na taj način omogućava elementarne uslove za život na njihovim ognjištima.
„Svakoga meseca država samo za socijalna davanja izdvaja 350 miliona dinara“, naveo je predsednik.
Vučić je rekao i da je primetio drugačije reakcije povodom odluke o ukidanju dinara na KiM u odnosu na ranija saopštenja.
„Ovoga puta odnos i zemalja Kvinte i najvećih zapadnih sila, rekao bih i svih, gotovo svih članica Evropske unije ili institucija Evropske unije drugačiji. Ako pažljivo pratite nijansiranje u tim reakcijama, videćete da je čak američko saopštenje nešto snažnije od saopštenja Evropske unije i verujem da će zapadni partneri održati svoju reč i pokušati da se izbore za elementarna prava srpskog stanovništva“, rekao je predsednik.
On je naveo da je imao sastanak sa njima i da nema drugog izbora „već da se nadamo i verujemo u to što nam je rečeno“.
BONUS VIDEO: