Svaki sedmi beogradski srednjoškolac diluje drogu, koji je alarm za roditelje

Ukoliko dete ekstremno promeni ponašanje, roditeljima to treba da bude alarm za uzbunu da uzima drogu. Neki od znakova su i ako je promenilo društvo, ima sumnjive telefonske razgovore, izgubi naglo kilograme, ako su zenice sužene, a beonjače crvene, upozorava psihološkinja Jelena Milošević. Savet roditeljima je da razgovaraju sa decom i da ostvare dugoročno dobar odnos.

Preporučujemo:  Prvog dana Exita zaplenjeno više od šest kilograma droge

Prema poslednjem istraživanju Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, svaki sedmi beogradski srednjoškolac diluje narkotike. Ovo je alarm za sve, pre svega za roditelje.

Psihološkinja Jelena Milošević za RTS smatra da nedostaju informacije za roditelje kako da prepoznaju znake da dete uzima drogu, kao i kako da se u toj situaciji postave.

Ističe da ima dosta znakova koje roditelji mogu da uoče kod deteta koje uzima narkotike, ali da problem predstavlja što su ti znaci, kaže, u početku suptilni, te da se oni najčešće propuste.

Alarm za uzbunu, naglašava Miloševićeva, treba da bude kada se vidi dramatična promena u ponašanju deteta.

Preporučujemo:  Lavrov: Ono što priča Zelenski zavisi od onoga što pije i puši!

„Znakovi su ako vidite nešto što je vrlo ekstremeno u ponašanju, u smislu potpunog prekida kontakta sa porodicom, napuštanje odnosa, vođenje sumnjivih i sakrivenih telefonskih razgovora, ugovaranje sastanaka, pojavljivanje nove osobe u društvu ili menjanje društva, ako je dete naglo izgubilo kilograme, bledo je, ako su zenice sužene, a beonjače crvene“, objašnjava psihološkinja.

Kako razgovarati sa decom 

Ističe da je uvek pravi trenutak za razgovor sa detetom na šta treba da obrati pažnju i zašto je droga opasna.

Miloševićeva kaže i da je važno da se roditelji informišu o drogama koje postoje kako bi objasnili deci da višestruko može da im šteti: i fizički i psihološki.

„Detetu treba da se skrene pažnja i da uzimanje droge može da donese doživljaj poletnosti, sreće, euforije. Ako samo kažete da je to loše, a ne specifikujete zašto je loše, dete će opet da proba“, ukazuje Miloševićeva.

Objašnjava i koji su faktori rizika za uzimanje droga.

„Faktori rizika su loša regulacija emocija unutar porodice, loše postavljane granice među članovima porodice, prepuštanje deteta samom sebi u smislu dugog odsustvovanja roditelja, naglašavanje samo prijatnih emocija“, kaže Jelena Milošević.

Savet psihološkinje roditeljima je da ostvare dugoročno dobar odnos sa detetom i da obrate pažnju na znake koji mogu da ukazuju da dete uzima drogu.

Preporučujemo:  Vakseri u zvaničnom udzbeniku izmenili deo pesme čuvenog srpskog pesnika preminulog pre 20 godina: Ubacili novu strofu

RTS

SVE NAJNOVIJE VESTI NA TELEGRAM KANALU

PRATITE NAS  NA FEJSBUKU I TVITERU

BONUS VIDEO:

Govor u EP odjeknuo: Evropo, zašto nisi zainteresovana za svoj litijum (VIDEO)

"Evropo, zašto nisi zainteresovana za svoj litijum", pitao je prekjuče poslanike Evropskog parlamenta Ivan Vilibor Sinčić, hrvatski političar koji je [Opširnije...]

NOVI JEZIVI IZAZOVI TINEJDŽERA U SRBIJI: Devojčica zamalo završila pod točkovima kamiona – SMEJALA SE (VIDEO)

Nemili izazov je devojčica izvodila na kružnom putu kod Čačka. Novi izazovi na društvenim mrežama dovode decu u opasnost. Ono [Opširnije...]

Vanredno stanje u San Francisku zbog masovnog predoziranja

Gradonačelnica San Franciska London Brid proglasila je vanredno stanje u gradskoj četvrti Tenderloin, oblasti sa visokim procentom beskućnika i stravično [Opširnije...]

SLOBODAN ANTONIĆ: Goran Marković – umetnik i klasni idiot

Ovo je članak o Goranu Markoviću. Korporativni mediji fetišizuju trendi umetnike. Pogledajte samo kako nam glumci i pevači objašnjavaju svet [Opširnije...]

vučević
HITNO SAOPŠTENJE VOJSKE SRBIJE! Važna informacija za građane od 19 do 30 godina, pominje se i oružje!

Ministarstvo odbrane poziva sve zainteresovane kandidate za dobrovoljno služenje vojnog roka pod oružjem u 2022. godini da podnesu svoje prijave. [Opširnije...]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *