Osim činjenice da je pomogao da se rasformira srpska vojska, da nije učestvovao u odbrani sopstvenog ognjišta i da je na mesto generalštaba postavljen zahvaljujući NATO strukturama, general Ponoš nema čak ni potrebno vojno obrazovanje.
„Ono što je najproblematičnije jeste da je on u priješnjoj SFRJ završio samo vojno tehničku akademiju, nijednu drugu vojnu školu u SFRJ, u SRJ, niti u Srbiji. Ni komandno štabno usavršavanje, niti generalštabno usavršavanje, završio je samo taj odbrambeni koledz u Velikoj Britaniji, koji je kurs šestomesečni“, rekao je između ostalog gost nove emisije Vaseljenske general Mitar Kovač.
On je dodao da se čak i za vreme Tita i onog dolaska revolucionarnog na vlast vodilo računa da se odškoluju.
„Njegov karijerni skok, generali sa ratnim iskustvom to su doživljavali, ne samo kao svoj poraz, već i kao institucionalni poraz vojske i bili su zabrinuti za te posledice. Međutim, veliki broj tih generala su ekspresno preko noći penzionisani, udaljeni sa dužnosti. Jedan od takvih primera jeste i general Delić koji je i sa ogromnim ratnim iskustvom i na prostoru BiH, i na Kosovu i Metohiji, čovek koji je prošao sve te dužnosti na taktičkom i na operativnom nivou. I bio poznat i priznat i van Srbije kao jedan častan oficir. E takvi ljudi su ekspresno sklanjani da ne smetaju, da ne remete „razvoj karijere“ Zdravka Ponoša i sličnih oficira.“
Kovač dodaje da o ovakvim stvarima nije smelo javno da se priča jer bi odmah nastajali osvetnički potezi Ponoša i čitave klike njegovih oficira.
Autor i voditelj: Vesna Veizović
Vaseljenska