Otvaranje američke baze u Albaniji, pored Bondstila na Kosovu i Metohiji, može da se smatra kao potencijalna opasnost po srpske nacionalne interese, ali kao i „zatvaranje“ ovog prostora za ruski pristup, smatra general major u penziji Mitar Kovač.
Albanski premijer Edi Rama najavio je da će Američka komanda za specijalne operacije Evropa (SOCEUR) otvoriti bazu u Albaniji koja će funkcionisati na principi rotacije, a njena uloga će, kako je to objavljeno na sajtu SOCEUR, čije je sedište u Nemačkoj, biti da osigura veću saradnju s albanskim saveznicima, važan pristup transportnim čvorištima na Balkanu i veću logističku fleksibilnost.
Nova baza u Albaniji i za hibridni rat
Mitar Kovač napominje da ovu komandu čine visoko obučene i tehnološki opremljene jedinice ne samo za klasično ratovanje, već i takozvani hibridni rat.
„Izgradnja baze u Albaniji je u sklopu širenja novih infrastrukturnih kapaciteta za potrebe NATO-a, a prvenstveno za američke snage u Evropi. Male države koje nemaju kapacitet za pritisak javnosti, što se tiče NATO-a, ispostavile su se vrlo pogodne da se u njima izgrađuje infrastruktura za baziranje pre svega američkih snaga u Evropi. Upravo ova baza u Albaniji i ispunjava te kriterijume, jer je jeftina. Dakle, jeftina je izgradnja, trošenje energenata kao i stacioniranje vojnika,“ navodi Kovač.
Sama baza za specijalne operacije je namenjena, objašnjava Kovač, za čitav niz operacija i iz vojnog, i iz civilnog spektra, prema regionima i državama koje su proglašene i označene kao protivnici NATO ili američke politike.
Izbor Albanije nije slučajan
„Njeno baziranje u tom regionu pored opštih uslova koje sam pomenuo nije slučajno. U geostrateškom smislu baziranje tih snaga u Albaniji je i u funkciji relaksiranja ili rešavanja konfliktnih situacija na samom Balkanu, ili uopšte na jugoistoku Evrope. Nisu specijalne operacije samo vojnici sa specijalnom opremom, već su tu različiti profili specijalista za izvođenje specijalnih, takozvanih nevidljivih operacija. Oni prate ekonomske, energetske i sve druge mere preko interneta i dugih izvora, medija i tako oblikuju javno mnjenje. Isto tako, njihov posao je da na političku scenu dovode i politički pogodne garniture za ispunjavanje američkih interesa. Dakle, specijalne operacije ovih jedinica imaju čitav niz sadržaja koje u celosti ispunjavaju „hibridno ratovanje,“ objašnjava Kovač.
Ovaj vid ratovanja Amerika je pokušala da pripiše Rusiji, dodaje naš sagovornik, iako je ono stvoreno upravo u Americi i to za potrebe određenih država.
Jedinice obučene za sve vidove ratovanja
Sputnjik